İyi bir kedi kumu;

herhangi bir inşaat kumu, deniz kumu, hafriyat atığı, taş, moloz, talaş gibi sıradan bir kum olmamalıdır. İçinde pis atıklar, sinek ölüsü, yabancı ya da kimyasal madde, çöp artığı, sigara izmariti gibi kalıntıların bulunmaması gerekir. İyi kalitede olmayan bir kedi kumu sadece kediye değil, kediyle beraber yaşayan ev halkının sağlığına da zarar verir. Kaliteli bir kedi kumunun bazı özellikleri vardır. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

Doğal İçerik:

Kedi kumu alırken öncelikle içeriğine bakmalı. Mutlaka doğal minerallerden elde edilen kumlar tercih edilmeli, bunlar bentonit ya da sepiyolit gibi doğal minerallerden üretilmiş olabilir. İçerisinde kimyasal olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü kediler kedi kumunu kullandıktan sonra patileriyle eşinirler ve patilerini yalarlar, dolayısıyla içeriğinde bulunan kimyasallar kedinin vücuduna girerek ileride ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Özellikle yapay yollarla elde edilen ve içerisinde “silicon dioxide”, “cobalt chloride” gibi kimyasal maddeleri içeren kumlar tercih edilmemelidir. Kedi sahiplerinin bu kimyasal içerikli kumları doldurup boşaltırken çıplak elle temas etmemeleri ve solumamaları gerekir.

Hijyenik olma:

Bir kedi kumunun sadece doğal olması yeterli değildir aynı zamanda hijyenik olması da önemlidir. Hijyenikolma özelliği ise doğal kumlarda yüksek ısıda fırınlanarak ve hatta ısıl işlemden geçirilerek elde edilir. Fırınlama işleminin iki önemli faktörü vardır. Bunlardan biri mikroplardan ve bakterilerden arındırmak, diğeri ise kumun emiciliğini arttırmaktır. Bu işlem sırasında 800 derece gibi yüksek ısı alan kedi kumu, üzerindeki bakteri ve mikroplardan tamamen arınır ve bakteri üretecek bir ortam da oluşturmaz. Diğer yandan zaten su emme kapasitesine sahip olan kumun emici gücünü arttırarak, daha fazla su emmesini sağlar. Güneşte kurutma gibi bir sistem kedi kumunun hijyenik ve emici olmasını sağlamaz, aksine üstündeki bakterileri çoğaltır. Piyasadaki bir takım kumların güneşte kurutulduklarını biliyoruz, daha hesaplı olabilirler ancakhijyenik ve emicilik konusunda güven vermezler.

Tozsuz olma:

Kumu elinize aldığınızda elinizin nemine yapışan tozlar oldukça fazlaysa, tozundan arındırılmamış kumlardır ki fazla tozlu kum nefes borusunda tahrişe yola açabilir. İyi kumların tozdan arınması için “algair” eleme sistemi kullanılır ve çift eleme sayesinde bu toz dediğimiz 600 mikronun altındaki ürün direkt olarak elenir.

Beyazlık:

Kediler siyah beyaz görmelerinden dolayı ara renklere nazaran beyazı daha kolay seçerler ve kumlarına kolaylıkla alışırlar.

Beyaz bir kedi kumunun diğer bir faydası da kedinin sağlığını kontrol etmek için idrar rengini takip ederek hasta olup olmadığının gözlemlenebilmesidir. Eğer idrar rengi gereğinden fazla koyu bir renk ise bu size kedinizin sağlığı konusunda bir uyarı verebilir.

Topaklanma özelliği:

Topaklanma bentonit madeninden elde edilen kumların kendi özelliğidir. Kediniz idrarını bıraktığı zaman ıslak bölge topaklanır ve sertleşir. Bir kürek yardımıyla topakları attığınız zaman geriye tertemiz bir kum kalır.

Koku emme özelliği:

Kötü kokuları engelleme konusunda en iyisi sepiyolit madeninden elde edilen kumlardır. Bu aslında lületaşı madeninin bir türevidir. Hem sıvı emme hem de koku emme özelliği olmasından dolayı piyasada kedi kumudışında başka alanlarda da tercih edilmektedir. Örneğin bir avuç sepiyolit kumu buzdolabınıza koyarsanız, dolaptaki kötü kokunun ortadan kalktığını fark edersiniz. Aynı şekilde çöp kutuları ve ayakkabılıklara da bir avuç sepiyolit kum koyabilirsiniz.

Su emme yüzdesi:

En iyi absorbe etme özelliği kedi kumunun kendi ağırlığı kadar su emmesidir. Kendi ağırlığının 3 katı 5 katı su emer denmesinin hiçbir bilimsel yanı yoktur.

Tane boyutu ve yapısı:

Kedi kumu taneleri çok sivri uçlu olmamalıdır, bunlar kedinin patilerine zarar verir, ayrıca dokusu yumuşak olmalıdır ki yavru kediler tarafından da rahatça kullanılabilsin.

Kokulu kumlar:

Bazı kediler kokulu kumları tercih ederken, bazıları ise pek rağbet etmezler, bu kedinin tercihine kalmış bir durum. Kokulu kumların bir kısmı ıslandığında koku verirken, diğer bir kısmı ise kuru halde de koku yayan kumlardır. Genelde pudra ve vanilya kokuları ıslandığında koku verirler.

Antibakteriyel olma:

Antibakteriyel tanecikler “sodyum bikarbonat” dediğimiz, aslında bildiğimiz yemek sodasının granül haline getirilmiş şeklidir. Bu tanecikler kedi kumunda kedinin idrarıyla oluşabilecek bakterileri bertaraf eder. Böylece hijyeniklik daha uzun süre muhafaza edilir.

Tüm bunlara ilaveten iyi bir kumun el değmeden dünya standartlarında üretilmiş olması gerekmektedir. Kaliteli kumlar paketlenmeden önce açıkta değil, kumu rutubet ve mikroplara karşı koruyan jüt çuvallarda saklanır. Otomatik makinelerde paketlenmenin ardından, sevk sırasında ambalajların hasar görmemesi için karton koliler kullanılır. Ve kolay taşınan şık poşetlerde, rutubet almasını engelleyen naylon içinde, sağlıklı, kaliteli kumlar size ulaşır.

• Koku, sıvı ve rutubet emme özelliği olan sepiolit ve bentonit gibi doğal madenlerden elde edilir.
• Ocaklardan çıkarılan madenler işlenmek üzere modern tesislere getirilir.
• Kırıldıktan sonra dikey kulelerde harmanlanarak homojenlik “standardizasyon” sağlanır.
• Ayrıca yatay fırınlarda 900 ila 300 derece arasında fırınlanarak taşın suyu alınır ve mikroplardan arındırılır.
• Daha sonra tozu alınarak jüt çuvallarda muhafaza edilir.
• Otomatik makinelerde, el değmeden yapılan paketlemenin ardından, sevk sırasında ambalajın zarar görmemesi için karton koliler kullanılır ve rutubet almasını engelleyen naylon poşet içinde kullanıma hazır hale gelir.
• Böylelikle uzun süre kokusuz, hijyenik bir kullanım elde edilir.
• Alice kedi kumu; deniz kumu, inşaat-çakıl kumu gibi herhangi bir kum değildir.
• Saf mineraller dışında hiçbir katkı ve kimyasal madde içermez
Kumlara ulaşmak için tıklayınız

Kediler kendilerini yalayarak temizlerler, ancak yalarken yuttukları tüyler midesinde birirkerek, tüy topakları oluşturur.
Kediniz midesindeki tüy yumaklarını çıkartmak için evdeki çiçekleri, yeşillikleri, otları yemek isteyecektir. Kedi Çimi, kedinizin sindirim sistemini düzenleyerek, sağlıklı gelişimine katkıda bulunacaktır.

Kedi kumunuzu değiştirirken, kum kabınızı yıkamak ya da ayrı bir torbaya boşaltmak yerine daha pratik ve hijenik kullanımı olan Kedi Kumu Torbasını tercih edebilirsiniz. Böylece kumunuz kirlenince, kum kabını kirletmeden, pis kumu torbayla beraber direk çöpe atabilirsiniz.